Iluminacja świąteczna na sezony 2014/2015 – 2016/2017

Motyw przewodni obecnej iluminacji

Motywem przewodnim iluminacji jest gwiazda Turonia – atrybut najważniejszej postaci z grupy kolędniczej. Jawi się ona w różnych odsłonach, aranżacjach i kolorach na 300 dekoracjach.
Obecna koncepcja świątecznego dekorowania najważniejszych placów i ulic miasta kontynuuje tradycję bożonarodzeniowej iluminacji zapoczątkowanej w 1996 roku.
W każdym kolejnym sezonie poszerzaliśmy zakres tego przedsięwzięcia, wzbogacając formę o nowinki techniczne i aranżując w nowych zestawieniach. Na bieżąco śledzimy rozwiązania stosowane w innych miastach i podpatrujemy nowinki na rynku producentów dekoracji.
Autorska Pracownia Architektury Linea, tworząc sezonowe koncepcje świątecznej iluminacji Wrocławia, współpracuje ściśle z Koordynatorem ds. Wystroju Plastycznego Miasta, który opiniuje m.in. estetykę świątecznych ogródków i jarmarków, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie efektu harmonijnej i spójnej całości.

 

Lokalizacja dekoracji

Koncepcja iluminacji obejmuje swym zasięgiem obszar starówki miejskiej, którego granicę od południa wyznacza fosa miejska, od północy – trasa WZ oraz tereny Ostrowa Tumskiego i placu przy Hali Stulecia.
Ponownie będziemy mogli podziwiać drzewka świąteczne na pięciu miejskich placach:
– 10 metrowy stożek z wstęg ledowych na placu Nowy Targ,
– 7 metrowy ledowy świerk na placu Katedralnym,
– naturalny 20 metrowy świerk (dogęszczany gałęziami) na placu Grunwaldzkim oraz 18 małych świerków w obrębie ronda Reagana,
– 10 metrowa choinka na placu Uniwersyteckim utworzona z białych bombek opasana kolorową szarfą ledową,
– 10 metrowy prawdziwy świerk na starym rynku Psiego Pola z kolorowymi światłami ledowymi imitującymi łańcuch.
Najważniejsza i najokazalsza jak zwykle będzie choinka w Rynku – 20 metrowy stożek z ozdobami w postaci mgły świetlnej w kolorach białym, żółtym i fioletowym, na tym tle gwiazdy w tonacji ciepłej bieli i różu, 200 starflashy.

 

Iluminacje ozdobią również niektóre wrocławskie fontanny:
– na pl. Gołębim – animacja świetlna,
– na pl. Orląt Lwowskich,
– na pl. Jana Pawła II.

 

Motywem przewodnim iluminacji jest gwiazda Turonia, dlatego w dekoracjach dominują gwiazdy w rożnych konfiguracjach, a barwami dominującymi jest ciepła biel, róż, błękit i kolor łososiowy.

 

Począwszy od sezonu 2014/2015 iluminacją objęto nowy obszar miasta: plac przy Hali Stulecia, plac Nowy Targ, ulicę Św. Antoniego, pozostałą część Włodkowica oraz Katedralną z placem Katedralnym.
W każdym z wymienionych miejsc dekoracje tworzą spójną całość z architekturą, np. na ulicy Wystawowej dekoracje na latarniach nawiązują kształtem do bryły Hali Stulecia, choinka w kształcie stożka z ledowymi wężami świetlnymi na placu Nowy Targ wpisuje się w jego minimalistyczne i nowoczesne umeblowanie, jednobarwna choinka i geometryczne gwiazdy na zieleńcu w sąsiedztwie Katedry rozświetlą ciemny plac nie burząc przy tym efektu bardzo subtelnie i harmonijnie podświetlonej bryły kościoła.

 

Dzierżawa zamiast kupna

Już kilka lat temu zdecydowaliśmy się na dzierżawę ozdób świątecznych, bo jest ona rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym, zważywszy na wysokie koszty zakupu dekoracji, ich przechowywania oraz niezbędnych napraw. Dodatkowym atutem jest możliwość wypożyczania nowych ozdób tak, aby można było proponować mieszkańcom odmienne aranżacje.
Dekoracje świąteczne zbudowane z setek tysięcy punktów świetlnych nie pochłaniają dużo energii. Iluminacja zamówiona w zeszłym roku bazuje w 100% na LEDowych źródłach światła, które są energooszczędne i trwałe. Dają też duże natężenie światła oraz ciekawe efekty plastyczne.
W poprzednich sezonach część dekoracji świątecznych była wykonana z tradycyjnych żarówek, co oznaczało większe zużycie energii. Jeden żarowy punkt świetlny zużywa bowiem 20 razy więcej energii aniżeli punkt ledowy.
Minusem technologii ledowej jest wyższy koszt zakupu bądź wyprodukowania ozdób w porównaniu do oświetlenia żarowego.
Aby maksymalnie zredukować koszty iluminacji zawarliśmy umowę obejmującą trzy kolejne sezony. Przetarg na dzierżawę, montaż, eksploatację i demontaż iluminacji świątecznej miasta na sezony 2014/2015, 2015/2016, 2016/2017 wygrało konsorcjum firm Odeon i Elektrotim.
Zaoferowana w przetargu cena 6 549 602,40 zł. to koszt wypożyczenia wraz z utrzymaniem, montażem i demontażem iluminacji przez trzy sezony na podstawie opracowanej koncepcji.
Różnica w kosztach dzierżawy i montażu dekoracji w stosunku do sezonów dawniejszych wynika z całkowitej rezygnacji z technologii żarowej na rzecz ledowej (energooszczędna lecz droższa w dzierżawie) oraz zwiększenia liczby dekoracji wynikającej z rozszerzenia obszaru przeznaczonego do umieszczenia świątecznych akcentów.

Wrocław za iluminację świąteczną aż dwukrotnie był nagradzany w konkursie na najlepiej oświetloną gminę i miasto w sezonach 2008/2009 oraz 2010/2011.
Nagrody przyznawał Zarząd Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza, Polski Związek Producentów i Pracodawców Przemysłu Oświetleniowego oraz redakcja Gazety Samorządu i Administracji.

Ekspozycja iluminacji świątecznej potrwa do 2 lutego 2017r.