Iluminacja świąteczna w sezonach 2018/2019 i 2019/ 2020

Motyw przewodni iluminacji

 

Tak jak w sezonach 2016/ 2017 i 2017/ 2018, hasłem przewodnim iluminacji pozostają motywy ludowe zaczerpnięte z polskiej sztuki etnicznej – gwiazdy i śnieżynki, które jawią się w różnych odsłonach, aranżacjach i kolorach w blisko 300 dekoracjach.
Obecna koncepcja świątecznego dekorowania najważniejszych placów i ulic miasta kontynuuje tradycję bożonarodzeniowej iluminacji zapoczątkowanej w 1996 roku.
W każdym kolejnym sezonie staramy się poszerzać zakres tego przedsięwzięcia, wzbogacając formę o nowinki techniczne i aranżując w nowych zestawieniach. Na bieżąco śledzimy rozwiązania stosowane w innych miastach i podpatrujemy nowinki na rynku producentów dekoracji.
Autorska Pracownia Architektury Linea, tworząc sezonowe koncepcje świątecznej iluminacji Wrocławia, współpracuje ściśle z Koordynatorem ds. Wystroju Plastycznego Miasta, który opiniuje m.in. estetykę świątecznych ogródków i jarmarków, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie efektu harmonijnej i spójnej całości.

 

Lokalizacja dekoracji

Koncepcja iluminacji obejmuje swym zasięgiem obszar starówki miejskiej, którego granicę od południa wyznacza fosa miejska, od północy – trasa WZ oraz tereny Ostrowa Tumskiego i placu przy Hali Stulecia.

Ustalono pozostawienie niektórych elementów w niezmienionej formie, częściową lub całkowitą modyfikację oraz zmianę wybranych kompozycji, a także dodanie elementów w nowych lokalizacjach, co jest związane z powstaniem  nowych miejsc na mapie Wrocławia (Bulwar Dunikowskiego, Bulwar Zienkiewicza, plac Miejski). Dodatkowymi elementami będą również kompozycje przestrzenne, np. tunele świetlne, do których będzie można wejść i zrobić zdjęcia.

W tym sezonie miasto przystrojone zostanie blisko 430 kompozycjami świetlnymi. Zupełnie nowymi elementami będą dekoracje na placu Wolności oraz choinka na osiedlu Nowe Żerniki.
Ponownie będziemy mogli podziwiać drzewka świąteczne na sześciu miejskich placach:
– 10 metrowy stożek z wstęg i gwiazd ledowych na placu Nowy Targ,

– 7 metrowy ledowy świerk na placu Katedralnym,

– naturalny 20 metrowy świerk (dogęszczany gałęziami) na placu Grunwaldzkim,

– 10 metrowa choinka na placu Uniwersyteckim utworzona z białych bombek opasana kolorową szarfą ledową,

– 10 metrowy prawdziwy świerk na starym rynku Psiego Pola z kolorowymi światłami ledowymi imitującymi łańcuch

–  4 metrowa biało – zielona choinka ledowa na Nowych Żernikach
Najważniejsza i najokazalsza jak zwykle będzie choinka w Rynku – 20 metrowy stożek z ozdobami w postaci śniegu, bombek, gwiazdek i śnieżynek w kolorach białym, różowo – łososiowym, niebieskim, fioletowym, złotym i srebrnym.

 Zdjęcia iluminacji świątecznej w sezonie 2017/ 2018

Iluminacje ozdobią również niektóre wrocławskie fontanny i mosty
– na pl. Gołębim – animacja świetlna,
– na pl. Orląt Lwowskich,
– na pl. Jana Pawła II

-most Tumski na Ostrowie Tumskim.

Tak prezentowały się w sezonach 2014/2016:

 

Motywem przewodnim iluminacji są akcenty ludowe w postaci gwiazd i śnieżynek, dlatego w dekoracjach dominują gwiazdy w rożnych konfiguracjach, a barwami dominującymi jest różowo – łososiowy, niebiesko – fioletowy oraz złoty i srebrny.

Poniżej możemy podziwiać iluminację z sezonów 2014/2016, niektóre z jej elementów zostaną powtórzone w tegorocznych dekoracjach.

 

Począwszy od sezonu 2014/2015 iluminacją objęto nowy obszar miasta: plac przy Hali Stulecia, plac Nowy Targ, ulicę Św. Antoniego, pozostałą część Włodkowica oraz Katedralną z placem Katedralnym.
W każdym z wymienionych miejsc dekoracje tworzą spójną całość z architekturą, np. na ulicy Wystawowej dekoracje na latarniach nawiązują kształtem do bryły Hali Stulecia, choinka w kształcie stożka z ledowymi wężami świetlnymi na placu Nowy Targ wpisuje się w jego minimalistyczne i nowoczesne umeblowanie, jednobarwna choinka i geometryczne gwiazdy na zieleńcu w sąsiedztwie Katedry rozświetlą ciemny plac nie burząc przy tym efektu bardzo subtelnie i harmonijnie podświetlonej bryły kościoła.

W sezonach 2017/2018 zaplanowano ciekawe dekoracje na bulwarze Dunikowskiego, placu Nowy Targ oraz bulwarze Zienkiewicza. W sezonie 2018/2019 zagospodarowane zostaną kolejne miejsca na mapie Wrocławia: plac Wolności i osiedle Nowe Żerniki.  Dodatkowymi elementami są również kompozycje przestrzenne takie jak bramy i tunele świetlne, do których będzie można wejść i zrobić zdjęcia.

Wizualizacje:

Dzierżawa zamiast kupna

Już kilka lat temu zdecydowaliśmy się na dzierżawę ozdób świątecznych, bo jest ona rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym, zważywszy na wysokie koszty zakupu dekoracji, ich przechowywania oraz niezbędnych napraw. Dodatkowym atutem jest możliwość wypożyczania nowych ozdób tak, aby można było proponować mieszkańcom odmienne aranżacje.
Dekoracje świąteczne zbudowane z setek tysięcy punktów świetlnych nie pochłaniają dużo energii. Iluminacja zamówiona w zeszłym roku bazuje w 100% na LEDowych źródłach światła, które są energooszczędne i trwałe. Dają też duże natężenie światła oraz ciekawe efekty plastyczne.
W poprzednich sezonach część dekoracji świątecznych była wykonana z tradycyjnych żarówek, co oznaczało większe zużycie energii. Jeden żarowy punkt świetlny zużywa bowiem 20 razy więcej energii aniżeli punkt ledowy.
Minusem technologii ledowej jest wyższy koszt zakupu bądź wyprodukowania ozdób w porównaniu do oświetlenia żarowego.
Iluminację w sezonie 2017/ 2018 wykona po raz kolejny, wybrane z trybie UZP konsorcjum firm Odeon i Elektrotim.
1,8 mln. zł. to koszt wypożyczenia wraz z utrzymaniem, montażem i demontażem iluminacji przez jeden sezon na podstawie opracowanej koncepcji.

Wrocław za iluminację świąteczną aż dwukrotnie był nagradzany w konkursie na najlepiej oświetloną gminę i miasto w sezonach 2008/2009 oraz 2010/2011.
Nagrody przyznawał Zarząd Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza, Polski Związek Producentów i Pracodawców Przemysłu Oświetleniowego oraz redakcja Gazety Samorządu i Administracji.

Generalnym wykonawcą iluminacji świątecznej na sezony 2018/ 2019 oraz 2019/ 2020 jest konsorcjum firm Elektrotim i Odeon. Cena ofertowa za dzierżawę, montaż i demontaż oraz utrzymywanie podczas trwania sezonu wszystkich dekoracji wynosi niespełna 5 mln. zł.

Ekspozycja iluminacji świątecznej potrwa od 6 grudnia 2018r. do 2 lutego 2019r.