Most Żernicki do rozbiórki. Przełożenie ruchu na most tymczasowy 5 października wieczorem

W bieżącym tygodniu zaplanowano przełożenie ruchu kołowego na wybudowaną przeprawę tymczasową, która zastąpi most Żernicki w trakcie jego rozbiórki i budowy nowego obiektu.
Przełożenie ruchu nastąpi wieczorem w dniu 5 października, w godzinach 19 – 21.
Most tymczasowy znajduje się po południowej stronie istniejącego obiektu, droga dojazdowa przecina wylot ul. Jaksonowickiej i ze względów bezpieczeństwa zarówno wjazd i wyjazd z ul. Jaksonowickiej do ul. Żernickiej będzie niemożliwy do czasu uruchomienia nowowybudowanego mostu. Obsługa bytowa mieszkańców ul. Jaksonowickiej będzie realizowana od strony ul. Domasławskiej.
Istniejący most Żernicki zostanie rozebrany i zastąpi go zupełnie nowy obiekt, który będzie gotowy w październiku 2018 r.
Generalnym wykonawcą prace jest Berger Bau Polska. Koszt inwestycji przekracza 7, 2 mln. zł.

Powodem przebudowy mostu Żernickiego jest jego zły stan techniczny, zwłaszcza dźwigarów i podpór „stojących  w wodzie” ze względu na zbyt niskie osadzenie całej konstrukcji podczas jej budowy w 1952 r.  Poważna degradacja obydwu elementów sprawia, że most nie nadaje się do remontu. Nowy most będzie miał inną konstrukcję, dwuprzęsłową na podporach palowanych. Jego długość wyniesie ponad 61 m, szerokość pasów ruchu na jezdni zyska parametry normatywne (3,5m) .

Inwestycja, która polega na budowie mostu tymczasowego, jego rozebraniu po uruchomieniu nowego mostu, rozebraniu mostu Żernickiego i wybudowaniu nowego obiektu,  potrwa 16 miesięcy od daty zawarcia umowy – do października 2018r.