Stojaki rowerowe

We Wrocławiu montowane są 4 podstawowe typy stojaków rowerowych:

 

Na rewitalizowanych obszarach montowane są stojaki wg. autorskich projektów:

 

Ilość stojaków rowerowych w mieście jest trudna do określenia. Część z nich montowana jest w ramach zbiorczych przetargów, część na bieżąco dobudowywana na zlecenie Oficera Rowerowego, w miejscach, które wskazują mu rowerzyści, część w końcu powstaje w ramach inwestycji prowadzonych przez wszystkie miejskie jednostki.  Dużą ilość parkingów rowerowych znajdziemy na terenach należących do prywatnych firm.

W ramach 6 większych przetargów na miejskich terenach zamontowano 2489 stojaków.

Wroclaw Fabryczna

Fabryczna:

Dzięki kilku zbiorczym przetargom na montaż stojaków, na Fabrycznej zamontowane zostały 454 sztuki. Dodatkowo, poza przetargami, zamontowane zostało 86 stojaków w różnych punktach przy Stadionie miejskim.

W stojaki dobrze zaopatrzone są budynki użyteczności publicznej: szkoły, przedszkola, biblioteki. Miejsca do przypięcia rowerów przygotowane zostały także na ważniejszych skrzyżowaniach: Wejherowska/Legnicka, Solskiego/Aleja Piastów, Kosmonautów/Złotnicka, Kosmonautów/Kamiennogórska, Kosmonautów/Rawicka, Metalowców/Lotnicza, Bajana/Lotnicza, Legnicka/Małopanewska, Legnicka/Niedźwiedzia, Główna/Chwałkowska, Główna/Wełniana, Główna/Stabłowicka, Grabiszyńska/Spiżowa, oraz przy pętlach autobusowych: na Janowskiej i Rędzińskiej oraz tramwajowej na Pilczycach.

 

Krzyki

 

Krzyki:

Stojaki zamontowane w ramach zbiorczych przetargów: 633 szt. Poza przetargami zamontowaliśmy dodatkowo 114 szt. (z czego 50 szt. w okolicach Sky Tower i 24 na ul. Pułaskiego).

 

 

 

Psie Pole

 

Psie Pole:

Na Psim Polu zamontowanych jest 177 stojaków. Najwięcej (80 szt.) pojawiło się w ramach przetargu z 2015 roku. Dodatkowo stojaki rowerowe zamontowane zostały przy okazji budowy parkingów przesiadkowych P&R przy dworcu Psie Pole oraz na przebudowanym ryneczku (stojaki zostały zaprojektowane przez Tomasza Myczkowskiego).

 

 

 

ŚródmieścieŚródmieście:

W ramach zbiorczych przetargów na Śródmieściu zamontowanych zostało 564 parkingi rowerowe, a poza przetargami – 72 szt. Duża część z nich (ok. 110) znajduje się na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej. Duża ilość stojaków (44 szt.) została udostępniona rowerzystom przy hali Grafit.

 

 

 

 

1024px-WroclawStareMiasto.svgStare Miasto:

Na Starym Mieście znajduje się najwięcej stojaków rowerowych. 661 zamontowanych zostało w ramach przetargów, a dodatkowo poza przetargami, dostawione zostały jeszcze 193 szt (w tym 81 przy Dworcu Głównym).

Miejsca postojowe dla rowerzystów znajdują się niemal przed wszystkimi budynkami użyteczności publicznej: szkołami, muzeami, wydziałami uczelni wyższych,  bibliotekami, urzędami, centrami handlowymi.

Na terenie Starego Miasta, w miejscach objętych opieką Miejskiego Konserwatora Zabytków, montuje się stojaki typu staromiejskiego. W niektórych przestrzeniach pojawiają się specjalne, stylizowane parkingi rowerowe. Tak jest np. w przypadku Miejsca Spotkań na ul. Św. Antoniego, czy w okolicach Narodowego Forum Muzyki.